loader
Son Dakika: Abd'den Türkiye' ye Şaşırtıcı F-16 Teklifi...

Son Dakika: Abd'den Türkiye' ye Şaşırtıcı F-16 Teklifi...

Kendi milli muharip uçağımızı yapmak istiyoruz. Ama zamana ihtiyacımız var. Son derece güçlü bir enerji, para ve bilim üretmemiz gerekiyor. Özellikle Ege ve Doğu..

Son Dakika: Abd'den Türkiye' ye Şaşırtıcı F-16 Teklifi...
 
Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar şu değerlendirmede bulundu:
 
Savaş uçağı ile ilgili ara dönem yaşamak zorundayız. Bunu nasıl kapatacağız bu bizim için son derece büyük bir sorun. 
 
Çünkü kendi milli muharip uçağımızı yapmak istiyoruz. Ama zamana ihtiyacımız var. Son derece güçlü bir enerji, para ve bilim üretmemiz gerekiyor. Özellikle Ege ve Doğu Akdeniz'de bu süreçte mücadeleler devam ediyor. 
 
Çok sert bir mücadelemiz var. Hava hakimiyeti ve havada ortaya koyacağımız inisiyatifler son derece önemli. Başka bir yerden almamızı istemiyorlar. 
 
Sadece savaş uçağı almak bir mesele değil. Bir altyapı gerektiriyor. Yeni uçak alacağız ama alacağımız uçaklar Ege'deki güç dengesine karşılık gelecek mi?, Yunanistan'ın almış olduğu beşinci nesil savaş uçaklarıyla ABD'den almış olacağımız uçaklarla Yunanlılara karşı bir üstünlük sağlayabilecek miyiz?, bunlar son derece önemli. 
 
ABD'nin Türkiye'ye ihtiyacı var, Türkiye'nin ABD'ye ihtiyacı var. ABD'nin Türkiye'nin bu bağlılığını kendi menfaatleri konusunda nasıl değerlendireceği son derece önemli. 
 
Erdoğan: F-16 teklifi ABD'den geldi...
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'nin Türkiye'nin F-35'ler için yaptığı ödemenin karşılığını F-16'larla geri vermeyi teklif ettiğini söyledi.
 
Son Dakika: Abd'den Türkiye' ye Şaşırtıcı F-16 Teklifi...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 satın alacağı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Angola ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" dedi.
 
"Savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyen Erdoğan ödemenin nasıl geri alınacağı ile ilgili ABD tarafıyla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
 
ABD, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alan Türkiye'yi ortağı olduğu F-35 savaş uçakları projesinden çıkarmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın geçen hafta yaptığı açıklamada F-35'ler için yapılan 1 milyar 400 milyon dolar karşılığında mevcut F-16 filosunun genişletilmesi ve eldeki F-16'ların modernizasyonunun alternatif olarak değerlendirilebileceğini söylemişti. 
 
Reuters'in haberine göre ABD'den Türkiye'ye 40 yeni F-16 uçağının verilmesinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki 80 F-16 uçağının da modernizasyonu gündemde.
 
"Vesayet çağrısı"
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bürokratlara yaptığı çağrıya da değindi. Erdoğan "Bürokrasiyi özellikle seçilmiş hükümete karşı çıkmaya davet etmek vesayet çağrısından başka bir şey değildir. Biz CHP'nin özlemin çektiği vesayet düzeninin defterini çoktan dürdük" dedi.


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler