loader
Mor Cepken Nedir?

Mor Cepken Nedir?

"Mor Cepken", Karacaoğlan türkülerinde geçer. Günümüzde Ege, Muğla, Antalya ve Toros yörüklüğünde yaşlı kadınlar tarafından hâlâ bilinir. Yörük kızlarının çeyiz bohçasına önce Mor Cepken konur...

Mor Cepken Nedir?
 
yörük kültüründe Yörük kadını yaşlanıp iyice deneyim kazanınca KEZBENCE olur adı.
 
O, oymağın bilge kişisi, akıl danışılanıdır artık.
 
Göçebe yörüklüğünün kadınlarına tanıdığı yüce bir haktır MOR CEPKEN.
 
Erkeklerin ise korkulu rüyasıdır.
 
"Mor Cepken", Karacaoğlan türkülerinde geçer. Günümüzde Ege yörükleri, Muğla yörükleri, Antalya yörükleri ve Toros yörükleri ve yörüklüğünde yaşlı kadınlar tarafından hâlâ bilinir.
 
Yörük kızlarının çeyiz bohçasına önce MOR CEPKEN" konur.
 
Kenarları sarı simgelerle işlenmiş, yelek biçiminde, mor renkli bir giysidir.
 
Yörük kızları sevdikleriyle evlenirlerdi.
 
Başlık parası gibi alışkanlıkları yoktu.
 
"Mor Cepkenin" evlilikteki yeri ise, zamanı geldiğinde, darda kalan yörük kadınının erkeğine karşı kullandığı bir boşanma özgürlüğünün simgesidir.
 
MOR renk ihanete uğramış, aldatılmış, aşkın rengidir. “MOR ÇATI ” adı oradan gelir.
 
Bizler dünyaya MOR CEPKEN ’i yeterince tanıtabilseydik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “MOR CEPKEN Günü” olarak kutlardık.
 
Evli yörük kadını, ihanete uğrayınca ya da kocası tarafından aşağılanıp dövülünce, bir şekilde MOR CEPKEN’i giyip herkesin görebileceği bir yere otururdu. Bu “Ben bu herifi boşadım” demekti.
 
O zaman akan sular durur, herkes işini gücünü bırakır. Masal anaları ile doğum ebeleri "MOR CEPKEN" giyen kadının çevresini alırlar. Boşadığı kocası ise evinden dışarı çıkamaz, kahveye gidemez, kimse yüzüne bakmaz. 
 
Büyük ödün verip de karısına MOR CEPKEN ’i çıkarttıramazsa ömür ömüre dul kalacaktır.
 
Kimse ona dul-şaşı kızını bile vermez.
 
Göçebe Yörüklüğü kadınına tanıdığı hakka, özgürlüğe bakın siz!
 
1800 yılların sonlarında NAZİLLİ KASABASININ AYDIN dağlarında, dağa çıkarak kadın hakları için savaşan “GİZEMLİ KADIN EFE” de bunlardan biridir.
 
Ege yöresinin unutulmaz bir eridir.
 
MOR CEPKEN Ege efelerinin giydiği bir giysidir. Buralarda efelik kadın erkek işi değil yürek işidir. Kybele, Artemis, Tahtacı yörüklerinden bu yana kadın baştacıdır bu topraklarda.
 
Kaynak;
Osman ŞAHİN "Mor Cepken"


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler