loader

Emlakçılar Dikkat !!!

Tebliğle, internetteki gayrimenkul satış ve kiralama ilan bilgilerinin duyurulmasına ilişkin düzenlemeler yapıldı. Buna göre, e-ticaret için aracılık hizmeti verenler, sosyal ağlar ile internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üz

İnternet üzerinden verilen emlak ilanlara ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirimde bulunma yükümlülüğü getirildi
 
GAZİPAŞA’DA da geçerli olmak üzere, e-ticarete aracılık hizmeti verenlere, sosyal ağ sitelerine ve internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üzerinden verilen ilanlara ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) bildirimde bulunma yükümlülüğü getirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
 
Tebliğle, internetteki gayrimenkul satış ve kiralama ilan bilgilerinin duyurulmasına ilişkin düzenlemeler yapıldı. Buna göre, e-ticaret için aracılık hizmeti verenler, sosyal ağlar ile internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üzerinden verilen ilanlara ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığına bildirimde bulunması zorunlu olacak. 
 
Taşınır ve taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alımı, satımı veya kiralanması teminine yönelik verilen ilanların yayımlanmasında yer alan hizmet sağlayıcılar, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılar, söz konusu ilanlara ilişkin aylık dönemler halinde Gelir İdaresine Başkanlığı'na bildirecektir. 
 
Söz konusu bilgiler arasında ilanın yayımlandığı internet adresi, ilanı veren kişilerin adı ve soyadı, unvanı, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilan verenler adına gerçekleştirilen satış/tahsilat tutarı ile GİB tarafından belirlenecek diğer detaylar yer alacak. GİB, ilana konu edilen gayrimenkule ilişkin daha detaylı bilgi talep edebilir.
 
CEZA KESİLECEK
 
Öte yandan vatandaşlar da GİB'e bildirilmesi gereken bilgileri, ilanların yayınlandığı sitelere vermek zorunda olacak. İlk bildirim, haziranda ilk kez verilecek ilanlar için 1 Ağustos'a kadar, halen yayında olanlar için ise 31 Ağustos'a kadar yapılacak. Sonraki süreçte de her bir aydaki ilanlara ilişkin bildirim, izleyen ayın sonuna kadar gerçekleştirilecek. Öte yandan bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenler ile eksik veya yanıltıcı bilgi verenlere yönelik ceza kesilecek.


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler